Kayıt OlŞifremi hatırlat
Giriş Yap

Acenta Listesi

ADANA
ADANA YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: +903226061614
E-mail
: adana@hunkarturizm.com
Adres
: CEMALPAŞA MAH.73009 SK ŞİNASİ UZUNKAVAK APT.ZEMIN
ANTALYA
ANTALYA YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: +902422472700
E-mail
: antalya@hunkarturizm.com
Adres
: BALBEY MAH. İSMET PASA CAD. ÇUKULTAY APT. NO:23 D:1
BURSA
BURSA YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: +902243050145/+902242249512
E-mail
: bursa@hunkarturizm.com
Adres
: NALBANTOĞLU MAH.AKBIYIK CAD.NO: 13
İSTANBUL
FATİH KARAGÜMRÜK YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: +902129175992
E-mail
: fatih@hunkarturizm.com
Adres
: KARAGÜMRÜK MAH. SARMAŞIK SOK. TOKİ KON. NO:43
İSTANBUL
ŞİŞLİ YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: 00902129094504
E-mail
: sisli@hunkarturizm.com
Adres
:
KOCAELİ
İZMİT YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: +902623335333
E-mail
: halukercan@ercantur.com
Adres
: FETHİYE CADDESİ VAKIF İŞ HANI KAT: 1 NO: 1
KONYA
NALÇACI YETKİLİ ACENTAMIZ
Telefon
: +903323501234
E-mail
: konya@hunkarturizm.com
Adres
: FERHUNİYE MAH. AHMET HİLMİ NALÇACI CAD. HUKUKÇULAR SİT, 16/B
Telefon
E-mail
Adres

GİRİŞ

KUDÜS 

Binlerce yıllık hatıralarıyla geçmişten günümüze izler taşıyan ve baş döndürücü mistik havasıyla insanı kendine çeken Kudüs, bugün üç büyük ilahi dine ait mukaddes mekanların birlikte görülebileceği yegane şehirdir. Yafa’ dan Kudüs’e uzanan yaklaşık 60 km lik yol ile uzanılır. Yol boyunca modern tarım teknikleriyle üretim yapılan üzüm ve narenciye bahçeleri dikkatlerimizi çekmektedir. Yine yer yer günümüzde hala bir kısmı kullanılan Osmanlı hicaz demir yolunu Yafa Kudüs arasında görmemiz mümkün. İki tarafı yer yer çam ormanlarıyla çevrili kıvrımlı bir vadi üzerinden yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından ulaşılan Kudüs’ün tarihi yerleşim bölgesi (eski şehir)  deniz seviyesinden 750 metre yüksekte olup dağlık ve tepelik bir görünüme sahiptir. 1 Milyon’a yaklaşan nüfusun %60’ı Yahudiler, %35’i Müslümanlar ve %5’i Hristiyanlardan oluşıyor. Para birimi ise İsrail Şekeli.

 

Dini bir merkez olması sebebiyle Kudüs, tarih boyunca pek çok kavim ve ordu için cazibe merkezi olmuştur. Peygamber Efendimizin (sav) Mirâç’a buradan yükselmiş olması Kudüs’ü biz Müslümanlar için adeta göz bebeği haline getirmiştir. Zira Peygamber Efendimiz’in, Hicretten bir buçuk yıl evvel Recep ayının 27. Gecesinde Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya, buradan da yüce makamlara çıktığı kutsi yolculuğa ‘’Mirâç’’ denir.

 

Kuran’ı Kerim’de Kudüs ismi doğrudan geçmemekle birlikte Mekke döneminde inmiş olan İsra suresinde geçen ‘‘Kulu Muhammed’i bazı işaret ve delilleri kendisine göstermek için bir gece Mescid-i Haram’dan etrafını bereket ile donattığımız ve katımızda mübarek olan Mescid-i Aksa’ya götüren O şanı yüce Zât, her türlü noksanlıktan, âcizlikten veihtiyaçtan münezzehtir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.) ayetlerinde belirtilen yerin Kudüs ve civarı olduğu ortak kanaattir.

 

Kudüs adı Hristiyan dünyasında da incillerde önemli bir yer tutmaktadır. Zira Hz İsa (asm) bu topraklarda dünyaya gelmiş, peygamberlikle şereflenmiş, irşat ve tebliğ vazifesine bu topraklarda devam etmiştir. Ayrıca Hristiyan inancına göre Hz Mesih, yaşadığı dönemde şehirdeki Yahudi otorite tarafından cezalandırılmış ve çarmıha gerilerek acılar içinde vefat etmiştir! (Biz Müslümanlar Hz İsa’nın yakalanmadan Allah’ın izniyle semalara yükseltildiğine inanırız. Çarmıha gerilen ise kendisine ihanet eden havarisi Yahuda’dır.)

 

Yine Kudüs adı eski Ahid’de yani Hz Musa’ya indirilen mukaddes kitapta güzelliğinden söz edilen ‘’salem’’ adlı şehir olduğu kanaati yaygındır. Tevratın Aramice metinlerinde ‘’Yerûşalem’’ şeklinde telaffuz edilen şehrin adı, Latinceye ve buradan da diğer batı dillerine Jerusalem olarak geçmiştir. Yine İslam litaretüründe ‘’Dârusselâm’’ ismiyle de bilinen kudüs, yukarıda izah ettiğimiz tüm ehli kitap semavi inaçlarda ‘’BARIŞIN YURDU’’ manasını taşımaktadır.